گچ کاری
گچ کاری

تعریف گچ براساس مبحث پنجم مقررات ملی

مواد چسباننده ساختمانی (چسباننده هوایی) است که در صورت خالص بودن سفید رنگ است گچ ساختمانی از پختن سنگ گچ در دمای کم (180 درجه سلیوس) به دست می آید.

گچ را می توان از اول ساختمان سازی تا آخرین مرحله یعنی دکوراسیون داخلی خانه استفاده کرد. گچ می تواند فاصله میان مصالح بنایی را پر کند و آنها را به یکدیگر پیوند دهد. همچنین گزینه خوبی برای آسترکشی و سفیدکاری سازه به حساب می آید. با کمک مصالح گچی می توان روکاری ساختمان را با نهایت ظرافت انجام داد و تزئینات گچ بری زیبایی را در خانه اجرا کرد.

برای دکوراسیون داخلی منزل از گچ گیپسون، گچ عاج و گچ مرمر استفاده می شود که هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند. گچ گیپسون، گچی است که از ترکیب گچ و افزودنی های چسبنده مانند سریشم به دست می آید. بدنه گچ عاج بسیار نرم و میکرونیزه است و دانه بندی باکیفیتی دارد. گچ مرمر هم گچی بدون آب است که با محلول مخلوط شده و پخته می شود و در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد.

برای پخت سنگ گچ از کوره های تنوری یا سنتی، کوره تاوه ای و کوره خفته گردان استفاده می شود.

انواع گچ ساختمانی و موارده استفاده آنها

گچ زیر کار یا گچ و خاک

این نوع گچ از اختلاط دستی گچ به همراه خاک الک شده به دست می آید. از این گچ برای تیغه چینی و اجرای سقف های طاق ضربی و همچنین برای زیرکاری سفید کاری استفاده میشود.

گچ سفید کاری یا گچ سفید

گچی که برای سفید کاری ساختمان مورده استفاده قرار می گیرد .این گچ در مقایسه با گچی که در زیرکار استفاده می شود بسیار نرم تر است و برای تشخیص این نوع گچ کافیست یک مشت گچ را در دست بگیرید تا نرمی آن را حس کنید. بهترین گچ موجود در بازار برای سفید کاری گچ های متین و ساوه است

گچ گیپتون

این نوع گچ در مقایسه با گچ معمولی دارای زمان گیرش و چسبندگی بالاتری است این نوع گچ برای پوشش دیوار های بتنی یا سیمانی یا سطوحی که صاف هستند (مانند سطوح کاشی) مناسب اند.

 

مزیت های گچ کاری ساختمان:

– گچ نبست به مصالح ساختمانی دیگر وزن کمتری دارد و سبک تر است، به همین دلیل در مواردی که می خواهیم به سازه فشار زیادی وارد نشود می توانیم از گچ استفاده کنیم.

– گچ کاری باعث می شود سطح مورد نظرتان هیچ گونه سوراخ و منفذی نداشته باشد و سطحی یکدست و بهداشتی داشته باشید.

– گچ عایق سرما و گرما می  باشد و در برابر آتش سوزی مقاوم می باشد.

– سطوحی که گچ کاری شده اند را می توانید به راحتی رنگ آمیزی کنید.

– گچ را به راحتی می توان به اشکال مختلف و زیبایی در آورد و به همین دلیل برای زیبا سازی و آراستن سطح داخلی ساختمان بسیار مناسب است.