شروع اجرای عایق رطوبتی وایزوگام پروژه
شروع اجرای عایق رطوبتی وایزوگام پروژه

پروژه بهکیش مارینا از ایزوگام با کیفیت دو لایه تیشو پشم شیشه نخ دار و پلی استر سوزنی با روکش آلمینیوم مخصوص مناطق گرمسیری جهت عایق کاری رطوبتی خود استفاده میکند .

ایزوگام نوعی محافظ پلیمری بر پایه قیر ( شیره انواع قیر) و الیاف مصنوعی است که به واسطه پودرهای معدنی تقویت شده است. ایزوگام در واقع نام بازرگانی برای گونه از عایق ضد نم برای پوشاندن سقف پشت بام ها ، کف استخرها ، درون برخی وسایل و … است که برای جلوگیری از نفوذ آب و مواد نفتی به داخل ازآن استفاده می‌شود . مواد تشکیل دهنده ی ایزوگام از قیر و مواد نفتی و الیاف مصنوعی است که هرکدام براساس نوع مواد به کار رفته در آن به چند دسته تقسیم می شوند. ایزوگام‌ها با پوشش دادن ناحیه ی مورد نظر باعث افزایش عمر ساختمان می شوند و همچنین از وارد شدن هزینه‌های زیاد به پیکره ی ساختمان جلوگیری می کنند .مواد تشکیل دهنده ایزوگام شامل قیر، پلی استر، پشم شیشه و تیشو می باشد و در برخی موارد یک روکش آلومینیومی هم روی آن کشیده می شود.

در واقع ایزوگام، نام تجاری نوعی عایق آماده (پیش ساخته) ضد آب برای پوشاندن پشت بام، سرویسهای بهداشتی، پی ساختمان، دیواره های بیرونی و مانند آن است که مانند پوششی برای جلوگیری از نفوذ نم و رطوبت عمل می کند. آنچه مشخص است ایزوگام (isogam) دارای ریشه لاتین بوده (ریشه پارسی برای آن نمی توان یافت) متشکل از دو بخش ایزو + گام می باشد. ایزو یا iso در اصل کلمه ای با ریشه فرانسوی مخفف isole هست که در انگلیسی isolate به کار برده میشه و به معنی جدا کردن یا عایق دار کردن می باشد. گام یا gam نیز به معنی گردآوری گردن، جمع گردن.

کاربردهای ایزوگام

انواعی از ایزوگام که دارای روکش آلومینیومی هستند برای مکان هایی مثل پشت بام و دیوار ها، که مستقیما در معرض تابش نور خورشید هستند به کار می روند.

اما انواع بدون روکش در مکان هایی مثل کانال ها و سرویس بهداشتی و حمام و… کاربرد دارند. کاربرد ایزوگام تنها محدود به عایق بندی رطوبتی ساختمان نمی باشد. هرچند مهمترین کاربرد ایزوگام ضد آب کردن سازه است .

مزایای ایزوگامهای  فویلدار

 1. فویل یا روکش الومینیومی ایزوگام خود مانع نفوذ آب در ایزوگام ، و یک لایه عایق در برابر آب و نم میبشد.
 2. مانع جذب گرمای خورشید و حدود ۸۵ درصد نور خورشید را منعکس مینماید.
 3. ایزوگام فویلدار به وضوح از ایزوگام ساده پودری تمیزتر، و میتوان گفت یک روکش در برابر مواد قیری و مانع چسبیدن قیر به وسائل روزانه زندگی می‌باشد.
 4. ایزوگام فویلدار یک نمای زیبا وجذاب از خود نشان میدهد.
 5. فویل الومینیومی آن باعث طول عمر بیشتر ایزوگام میشود،
 6. و از پوسیدگی آن در برابر گرمای نور خورشید صد در صد جلوگیری میشود.
 7. بعد از نصب در آینده مانع کشش سطح و چین و چروک در ایزوگام میگردد.

مزایای ایزوگام

 1. وجود استاندارد در کالا و اجرا.
 2. عایقبندی مطلوب رطوبتی و حرارتی و عملکرد مطلوب در دراز مدت.
 3. سرعت اجرای بالا و تمیزی آن در حین کار  برای نصاب و مجری و بعد از کار برای کارفرما
 4. وجود تضمین ۱۰ تا ۱۵ سال یا بیشتر توسط فروشندگان.
 5. سبکی و نازکی نسبت به قیرگونی.
 6. عدم نیاز به لایه پوشش محافظ مجزا.
 7. امکان تعمیر سریع و آسان و ارزان.
 8. چسبندگی بالا به انواع سطوح.
 9. سازگاری بیشتر با محیط زیست.
 10. صرفه مطلوب اقتصادی با توجه به عدم نیاز به لایه محافظ مجزا برای سازندگان،و طول عمر طولانی و هزینه پایین تعمیر احتمالی برای مالکین.